Jak urządzić ogród zimowy?

0 Materiał partnerski  |   Styl życia  |   6 grudnia 2017

Choć w ostatnich latach zimy są coraz cieplejsze, to nie na tyle, by domowe ogrody cieszyły nas zielenią. Ci, którym brakuje kwitnących kwiatów mogą zdecydować się na stworzenie własnego ogrodu zimowego.

Dwa rodzaje ogrodów zimowych

Ze względu na panujące wewnątrz warunki rozróżnia się dwa rodzaje ogrodów zimowych, nieogrzewane i ogrzewane. Te pierwsze przeznaczone są tylko do zimowania roślin wrażliwych na niskie temperatury. Panuje w nich temperatura ok. 50 C, co jest w zupełności wystarczające dla większości zielonych kwiatów i krzewów. Ten rodzaj ogrodu nie nadaje się do spędzania w nim czasu.

Ogrody ogrzewane najczęściej łączą w sobie dwie funkcje – dodatkowe miejsce do odpoczynku oraz miejsce uprawy roślin ciepłolubnych. Temperatura w takim ogrodzie to 20-250 C, a więc doskonała na urządzenie salonu. Jeśli jednak w takim ogrodzie będą hodowane rośliny egzotyczne, to musi być zapewniona duża wilgotność powietrza, wtedy raczej jako salon służył nie będzie.

Jak sadzić rośliny w ogrodzie zimowym

Najczęściej rośliny w ogrodzie zimowym sadzone są w skrzynkach lub doniczkach. Doskonale do tego celu nadają się drewniane donice znane z ogrodów letnich lub donice z pergolami. Ustawiając kwiaty trzeba pamiętać, by wzajemnie nie zabierały sobie światła. Najlepiej ustawiać je piętrowo, bliżej ścian rośliny wysokie, niskie bliżej centrum ogrodu. W cieniu krzewów można sadzić rośliny cieniolubne, np. bluszcze. Należy także zwrócić uwagę na odległość roślin od szklanych ścian, liście nie mogą ich dotykać, gdyż szkło się bardzo nagrzewa i mogą zostać poparzone.

W przypadku ogrodów o większej powierzchni rośliny mogą być uprawiane bezpośrednio na rabatach, podobnie jak w ogrodzie letnim. Decyzja o sposobie uprawy powinna jednak zapaść na etapie budowy ogrodu. Jeżeli planowane są rabaty to należy zostawić na nie miejsca w posadzce, wybrać ziemię, na dno nasypać drenażu i uzupełnić ziemią. Powinna ona być poniżej poziomu posadzki, by ziemia nie brudziła podłogi. Rabaty nadają ogrodowi zimowemu bardziej naturalny charakter, a rośliny lepiej rosną, gdyż mogą się dobrze ukorzenić, łatwiej jest też utrzymać prawidłową wilgotność podłoża. W niemal każdym ogrodzie zimowym, doskonale spiszą się drewniane donice – nawet te dedykowane do ogrodów (np. http://bdburchex.com.pl/group/donice-ogrodowe-producent).

 

Meble do ogrodu zimowego

Wybór zależy wyłącznie od osobistych upodobań. Można ogród urządzić jako typowy salon i postawić w nim komplet wypoczynkowy, zyskamy wtedy dodatkowe pomieszczenie na organizowanie spotkań towarzyskich. Ale można także zachować charakterystyczny styl ogrodowy. W tym wypadku najbardziej odpowiednie będą meble drewniane. Komplet krzeseł lub ława i stół będą przypominały letnie wieczory spędzone w ogrodzie.

Najlepsze oferty cenowe bez wątpienia znajdziecie w marketach budowlanych typu Jysk, Castorama, czy Leroy Merlin, ale nie tylko. Warto poszukać lokalnego producenta elementów drewnianej architektury ogrodowej (np. Bdburchex.com.pl, ProduktyOgrodowe.pl) – tutaj ceny powinny być najkorzystniejsza, a jakość… niejednokrotnie wyższa.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa