Chrzanów. Czy łatwo tu zdobyć pracę?

0 Materiał partnerski  |   Styl życia  |   17 marca 2017

Czy Chrzanów jest miejscem przyjaznym dla osób szukających pracę? Rzut oka na statystyki bezrobocia może nastawiać pesymistycznie. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom.

Jest źle, ale idzie w dobrą stronę

Grudzień 2016 roku to miesiąc, w którym krajowa stopa bezrobocia spadła do poziomu 8,3 proc. W tym samym czasie w Chrzanowie wynosiło o jedną czwartą więcej – 10,5 proc. Więc może porównamy do samego województwa Małopolskiego? Tutaj Chrzanów pozostaje jeszcze bardziej w tyle, gdyż stopa bezrobocia dla regionu małopolskiego wynosiła w tym czasie 6,7 proc.

Trzeba jednak zauważyć, iż zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez chrzanowski Powiatowy Urząd Pracy, można obserwować wyraźną tendencję poprawkową. W grudniu 2015 roku odsetek zarejestrowanych bezrobotnych wynosił w tym mieście 11,9 proc.

Co jednak niepokojące, wśród osób pozbawionych zatrudnienia sporo, bo aż 55,9 proc., to osoby długotrwale bezrobotne. Wskaźnik taki jasno sugeruje poważny problem z aktywizacją społeczną. Ta co prawda postępuje (od grudnia 2015 do grudnia 2016 liczba zarejestrowanych długotrwale bezrobotnych spadła z ok. 2700 do ok. 2400 osób), jednak nadal w niewystarczającym stopniu.

źródło: pup-chrzanow.pl

Kogo poszukują chrzanowscy pracodawcy?

Chrzanowski PUP, podobnie jak większość urzędów pracy w innych miejscowościach, publikuje na swoich stronach listę zawodów uznawanych jako deficytowe. Informacja taka może być o tyle przydatna w walce z bezrobociem, że osoby poszukujące pracy mogą ocenić jakie kwalifikacje warto Zdobyć.

W przypadku Chrzanowa w pierwszym półroczu 2016 roku (nowszych danych jeszcze nie opublikowano) największe niedobory były wśród pracowników call center, pracowników do wykonywania prac prostych oraz ładowaczy nieczystości. Ponadto poszukiwani byli także budowlańcy, operatorzy maszyn oraz osoby o kwalifikacjach kierowniczych w branżach logistycznej i gastronomicznej. Nadwyżki występowały natomiast m.in. wśród robotników drogowych, listonoszy, czy inżynierów górnictwa i metalurgii.

– Warto też zauważyć, że część mieszkańców Chrzanowa szuka pracy w miejscowościach wymagających dojazdu, ale dających tez dużo wyższe możliwości zarobkowe – zauważają komentatorzy z portalu Praca Chrzanów. – Zwłaszcza osoby o specjalistycznych kompetencjach rozszerzają pole poszukiwań o Katowice i Kraków.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa