OŚWIĘCIM-KĘTY. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Paweł Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   11 maja 2011 09:28

Twarze Małopolski – to hasło przewodnie tegorocznych Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbędą się 14-15 maja i nie ominą Ziemi Oświęcimskiej.

Dni dziedzictwa są jednym z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Organizuje je Małopolski Instytut Kultury. Co roku, podczas dwóch majowych dni, można nieodpłatnie zwiedzić kilkanaście wybranych obiektów, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. Wśród udostępnianych zabytków znajdują się obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w rękach prywatnych.

Z myślą o zainteresowanych zabytkami i historią regionu stworzono serwis prezentujący wszystkie zabytkowe obiekty, które pojawiły się w dotychczasowych edycjach wydarzenia. Na stronie www.dnidziedzictwa.pl można znaleźć nie tylko opisy zabytków, ale również mapy z ich lokalizacją, fotografie, przewodniki i obszerną bibliografię.

Prezentujemy listę obiektów oraz postaci prezentowanych w ramach Twarzy Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego:

Trasa I: Krakowska
Kolegiata pw. św. Anny
Józef Tischner
Kino Kijów (obecnie Kijów.Centrum)
Krakowski Festiwal Filmowy
Regionalne Muzeum Młodej Polski Rydlówka Oddział Krakowskiego PTTK
Lucjan Rydel

Trasa II: Okolice Olkusza
Poliptyk olkuski – Bazylika Kolegiacka pw. św. Andrzeja w Olkuszu (gmina Olkusz)
Jan Wielki
Pustynia Błędowska (Klucze, gmina Klucze)
Pan Twardowski
Rezerwat Przyrody Dolina Racławki (gmina Krzeszowice)
Stanisław Pagaczewski

Trasa III: Okolice Oświęcimia
Zamek w Oświęcimiu (gmina Oświęcim)
Eufrozyna – księżna oświęcimska
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (gmina Kęty)
Aleksander Kłosiński
Dwór w Ryczowie (gmina Spytkowice)
gen. Zygmunt Piasecki

Trasa IV: Południowa
Klasztor ss. Klarysek w Starym Sączu (gmina Stary Sącz)
św. Kinga
Sanatorium Patria w Krynicy-Zdroju (gmina Krynica-Zdrój)
Jan Kiepura
Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (gmina Muszyna)
Jan Peregryn

Oświęcimskiej trasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego patronuje Eufrozyna, jedna z mitologicznych Gracji, bogiń wdzięku i radości oraz żyjąca w początkach XIV wieku księżna oświęcimska.

Małopolski Instytut Kultury proponuje w najbliższy weekend zwiedzić trasę oświęcimską. Należy do niej oświęcimski zamek, którego historia sięga XI wieku. Organizatorzy, obok bezpłatnego zwiedzania, zapraszają uczestników na szereg imprez towarzyszących. Tematem wiodącym wydarzenia będzie kobieta w średniowieczu, któremu zostaną poświęcone: cykl wykładów oraz wystawa czasowa, pod wspólnym tytułem Vita Activa, Vita Contemplativa.

Wśród atrakcji znajdą się również występy rycerzy z grupy rekonstrukcyjnej Milites Illuminati, projekcje filmów oraz spektakle – pantomimy połączone z koncertem muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Scandicus a także Kuglarze teatru Gry i ludzie. Ponadto, po uprzedniej rezerwacji, chętni będą mieli okazję przejść wraz z przewodnikiem śladami średniowiecznego Oświęcimia.

W niedzielę odbędzie się Jarmark Kasztelański, nawiązujący do klimatu dawnych jarmarków, na których wśród gwaru kupców i kupujących, pojawią się kuglarze, aktorskie trupy i rycerze.

Również pobliskie Kęty, zapraszające do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, proponują szereg atrakcji. Kęckie rzemiosło – motyw przewodni dni – będzie można poznać na wystawie czasowej „Kęty rzemiosłem sławne”. Odbędzie się też spotkanie poświęcone Kłosińskiemu, społecznikowi i miłośnikowi miasta, którego prywatna kolekcja stała się zalążkiem muzeum. Zwiedzający będą mogli wraz z przewodnikiem obejrzeć dwa kościoły: św. Małgorzaty i Katarzyny oraz św. Jana Kantego. Młodsi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących rzemiosła. W niedzielę odbędą się pokazy lokalnego stroju kobiecego oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Kęty.
Szczegóły Jarmarku Kasztelańskiego na plakacie poniżej.

Na zdjęciu: Jarmark Kasztelański AD 2010. Fot. Paweł Wodniak