Koncert Pamięci w Rajsku – FOTO

Mateusz Stopa  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   17 listopada 2016 09:23
Udostępnij

W domu strażaka w Rajsku odbył się Koncert Pamięci-Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości w gminie Oświęcim. Fakty Oświęcim patronowały temu wydarzeniu.

Na początek przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się chór Gminnego Gimnazjum nr 1 w Rajsku wykonując Mazurka Dąbrowskiego oraz dwie pieśni patriotyczne. Występ młodzieży został entuzjastycznie przyjęty przez przybyłych gości.

Kolejnym punktem wieczoru było rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Nasze Rajsko”. Najmłodsza część publiczności oczekiwała z niecierpliwością na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Konkurs organizowany wspólnie przez Fundację Kołatka, OKSiR Gminy Oświęcim oraz Sołtysa Rajska zachęcił najmłodszych artystów do plastycznego przedstawienia wsi. Złożono 76 prac , z których komisja pod kierownictwem Pawła Warchoła wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Nagrodzone rysunki oraz te, które w ocenie Jury były najciekawsze zostały wystawione w sali Domu Strażaka. Publiczność mogła je podziwiać w trakcie koncertu.

– Niespodzianką wieczoru był występ Ani Baranowskiej , zwyciężczyni w najmłodszej kategorii II Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej 2016 – relacjonuje Tomasz Bolsewicz prezes Fundacji Kołatka. – Zgromadzeni długo oklaskiwali małą wokalistkę, która znakomicie wykonała pieśń „Samosierra”.

Główną częścią wieczoru był jednak Koncert Pamięci. Zainicjowane przez Fundację Kołatka wydarzenie ma upamiętniać losy mieszkańców Rajska, historię wsi oraz ofiary zbrodniczej działalności nazistowskich Niemiec na tym terenie w czasie II Wojny Światowej.

W tym roku mogliśmy wsłuchać się w utwory z repertuaru muzyki klasycznej zaprezentowane nam przez trio fortepianowe w składzie Izabela Dulińska-Bolsewicz, Wojciech Bolsewicz , Tomasz Bolsewicz. Występ zespołu nikogo nie pozostawił obojętnym.

– Los ludzi i miejsca opowiedziany został tego wieczoru przejmującymi frazami, melancholijnym nastrojem oraz dźwiękami zmuszającymi do zastanowienia i refleksji – dodaje Tomasz Bolsewicz. – Gościem specjalnym koncertu była znakomita pianistka młodego pokolenia Anna Miernik. Solistka wydobyła z fortepianu paletę barw i brzmień. Porwała publiczność gromkim forte po to by za chwilę uspokoić rozedrgane do wrzenia powietrze łagodnym piano.

Słuchający dali się zaprosić do niezwykłej podróży zaproponowanej przez pianistkę. Dzięki kompozycjom Szymanowskiego, Paderewskiego i Chopina mogliśmy odwiedzić Polskę przełomu XIX i XX wieku. Odczuć na własnej skórze emocje towarzyszące naszym narodowym twórcom oraz historie zaklęte przez nich w najpiękniejszych dźwiękach.

Koncert Pamięci-Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości na długo zostanie w pamięci publiczności zgromadzonej w Domu Strażaka w Rajsku. Miejmy nadzieję, że impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych i edukacyjnych odbywających się w naszej gminie w jesiennej listopadowej aurze.

 

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo